Święto Temidy

Dziś święto greckiej bogini Temidy. Temida była jednym z najstarszych bóstw w starożytnej Grecji. Jej ojcem było Niebo a matką Ziemia. Temida była pierwszą żoną najważniejszego z greckich bogów - Zeusa, z którym miała trzy córki: Praworządność, Sprawiedliwość oraz Pokój. Były to piękne boginki, które zajmowały się pilnowaniem bram Olimpu oraz zmianami pór roku.

Gdy Temida rozstała się z Zeusem, nadal była jedną z jego najbardziej zaufanych powiernic, prawdopodobnie nie miał przed nią żadnych tajemnic, co dowodzi jej ogromnej mądrości, sprawiedliwości oraz dbałości o porządek. Przez wiele lat w wielu greckich miastach stawiano jej ołtarze, szczególniie w miejscach Ludowych Zgromadzeń, by czuwała nad bezpieczeństwem ludzi najbiedniejszych i najsłabszych, Do dziś można spotkać jej posągi na korytarzach lub salach sądowych. Najczęściej jest przedstawiana jako kobieta o surowej twarzy z przepaską na oczach oraz mieczem w jednej i wagą w drugiej ręce.

Jako, że Temida jest boginią sprawiedliwości w magii bardzo często wykonuje się rytuał nazywany Sądem Temidy, który ma na celu pomoc w odzyskaniu utraconej własności.

Źródło: mitologia.klp.pl
Święto Temidy Święto Temidy Reviewed by Tarot Marsylski on września 30, 2018 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.