Święto Trzech Króli a tak właściwie Trzech Magów

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, które popularnie jest nazywane Świętem Trzech Króli, choć Pismo Święte podaje, że tak naprawdę nie byli to królowie lecz Mędrcy, tak w tamtych czasach nazywano magów. Jest to także kolejny dowód na to, że Kościół nie jest wolny od magii.

Ewangelia według świętego Mateusza podaje, że gdy Jezus narodził się w Betlejem, do ubogiej stajenki przybyli mędrcy, których prowadziła gwiazda i którzy przynieśli z sobą dary - mirrę, kadzidło i złoto. Biblia nie podaje ilu Mędrców było w stajence naprawdę, jak się nazywali i skąd pochodzili. Dla tradycji przyjęto jednak, że było ich trzech, pochodzili ze wschodu i nazywali się: Kacper, Melchior i Baltazar.

Po dziś dzień podczas tzw. kolędy, kapłan błogosławi domostwo i na drzwiach wejściowych pisze KMB lub CMB, co według nauki Kościoła ma oznaczać skrót "Niech Bóg pobłogosławi ten dom" i jednocześnie być pamiątką na cześć trzech mędrców, choć ja uważam, że jest to także nawiązanie do trzech run.
Kenaz to runa ułatwiająca wykonywanie codziennych zadań, Mannaz natomiast symbolizuje człowieka a Berkano jest symbolem Topoli. Ja narysowanie tych run na drzwiach domu odczytuję w następujący sposób: Sprawcie, aby tym ludziom nie zabrakło sił do wykonywania codziennych zadań i obowiązków.

Źródło: pomorska.pl
Święto Trzech Króli a tak właściwie Trzech Magów Święto Trzech Króli a tak właściwie Trzech Magów Reviewed by Tarot Marsylski on stycznia 05, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.