Ostara - mały sabat na powitanie wiosny

Ostara to wiccańskie święto wywodzące się z wierzeń germańskich. Święto to jest nazywane małym sabatem, który wyznacza początek wiosny. Z reguły przypada na 20 - 23 marca. Każdego roku osoby blisko powiązane z magią i ezoteryką w tym czasie odprawiają rytuały do bogini Eostre.

Eostre po raz pierwszy pojawiła się w literaturze około tysiąc lat temu w "Temporum ratione" czcigodnego Bede. Bede twierdzi, że kwiecień jest znany jako Eosturmonath a nazwa ta pochodzi właśnie od imienia bogini Eostre i oznacza "Miesiąc paschalny.

Po tej wzmiance aż do 1800 roku nie ma o tej bogini zbyt wielu informacji, dopiero w wyżej wspomnianym roku wspomina o niej Jacob Grimm, który twierdził, że znalazł dowody na jej istnienie w ustnych podaniach, nie ma na to jednak żadnego dowodu. 

Eostre nie pojawia się w starogermańskiej mitologii, ale mogła być jedną z germańskich legend, która przetrwała dzięki ustnym przekazom. Czy Eostre istnieje naprawdę czy nie, tego nikt nie wie, ale pewne jest to, że bardzo dobrze łączy Wiccan i Pogan w duchu podczas obchodów swojego święta.
Ostara - mały sabat na powitanie wiosny Ostara - mały sabat na powitanie wiosny Reviewed by Tarot Marsylski on marca 20, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.