Beltane - święto ognia

Już jutro będziemy obchodzić celtyckie święto ognia zwane Beltane, które symbolizuje rozpoczęcie się lata. Jest to jedno z najważniejszych celtyckich świąt. Tradycyjne obchody tego święta rozpoczynały się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Dlaczego świętowanie zaczynano w nocy? Przyczyny wynikają ze sposobu mierzenia czasu. Dla celtów doba zaczynała się i kończyła zachodem słońca. Rok także dzielił się tylko na dwie pory - zimną pod znakiem Księżyca i ciepłą pod znakiem Słońca. Tak jak podczas Samhain, podczas tego święta granica między światem rzeczywistym a metafizycznym jest bardzo cienka.

Ta noc od zawsze była czasem miłości i płodności, dlatego też mimo tego, że jestem zdeklarowaną singielką z wyboru, pisząc ten tekst, trochę żałuję, że nie mogę tego czasu spędzić z mężczyzną, który kilka miesięcy temu dość mocno zawrócił mi w głowie. Podczas tego święta dochodziło do symbolicznych zaślubin władcy z ziemią, wygaszano także wszelki ogień i gdy zapadała kompletna ciemność czekano aż druidzi rozpalą go po raz kolejny używając dotego polan z 9 gatunków drzw w tym także z dębu. Polano dębu było ofiarą składaną dla patrona roku nadchodzącego. Najczęściej druidzi rozpalali dwa ogniska. Ogniska te rozpalane były po to, by sprowadzić i zatrzymać światło i ciepło słoneczne na ziemi. Pewnie niektórzy z Was dostrzegą podobieństwo pomiędzy celtyckim Beltane a słowiańską Sobótką, co w moim przekonaniu jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ podobnie się je obchodzi.

Głównym symbolem tego święta jest ognisko i tzw. słup majowy. Już w poprzednich moich postach na tej stronie pisałam, że ogień pełni funkcję ochronną oraz przyciąga to, co dobre. Majowy słup natomiast to pień brzozy lub jesionu pozbawiony gałęzi i ozdobiony wstążkami oraz kwiatami. Taki pień wbijano w ziemię i tańczono wokół niego śpiewając i trzymając się za ręce. Majowy słup wyznaczał środek świata. Inne zwyczaje związane z tym świętem to robienie girland kwiatowych oraz wianków i wrzucanie ich do rzeki, by oddać cześć rzecznym duszkom, jeszcze jednym bardzo miłym zwyczajem było przygotowywanie "majowego koszyka" wypełnionego kwiatami i prezentami, którymi potem obdarowywano osoby ubogie i chore.

Rytuał Beltane
Lista potrzebnych przedmiotów:
  • świeca
  • kwiaty 
  • kadzidło
  • nóż
  • kielich
  • pudełko
  • ofiara (np. owoce. alkohol)
Wezwanie żywiołów
Wzywam Cię poprzez czas i przestrzeń mocarna energio ognia stań w naszym kręgu, zabezpiecz naszą przestrzeń, otocz nas swą siłą dla naszego dobra. Jesteś naszym sprzymierzeńcem, dodaj nam swojej mocy. Oczekujemy Twojego wsparcia i pomocy. Wody, by zlikwidować do obaw powody, powietrza, wzmocnij mnie bym była chroniona i bezpieczna, ziemi, bym była mocna i silna siłą polnych kamieni.

Zakreślamy bezpieczny krąg i trzy razy powtarzamy:
Zakreślam krąg bezpieczny mocą swą i siłą, niech w nim będę bezpieczna, niech w nim złe energie zginą.

\Wzywam do kręgu i witam serdecznie wszystkich o czystym sercu, usiądźcie, poczujcie się bezpiecznie, czyńcie.

Zapalenie świecy

 Rozpalam ognie Beltane wysylając dym w niebo, tak płomienie oczyszczają nas i chronią. Bogini dbaj o bezpieczeńtwo i siłę naszych bliskich, naszych zwiezrąt,nas samych i naszej Ziemi. Niech Ci, którzy będą nas chronić będą bezpieczni i silni. Niech światło i ciepło tego ognia tchnie w nas życie.

 Rytuał właściwy

Ziemia podczas tego sabatu jest żyzna i gotowa. Nasiona zostaną zasiane i nowe życie zacznie się od nowa. Witajcie Wielcy Bogowie tej Ziemi, Matko, Bogini, Rogaty Bogu bądźcie błogosławieni. Niech gleba się otworzy a żyzne łono Matki Ziemi otrzyma nasiona życia. Bądźmy błogosławieni.

Nóż w kielichu

 Pobłogosław o potrójnie prawdziwa i szczodra mnie i moich bliskich, pobłogosław wszystko w moim mieszkaniu i posiadaniu. Przybądź z dobrym wzrostem i łagodnym błogosławieństwem od morza do morza, od gór do gór, od fali do fali, od miasta do miasta.

Źródło: galway.art.pl, Joanna Wiśniewska
Beltane - święto ognia Beltane - święto ognia Reviewed by Tarot Marsylski on kwietnia 30, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.