Lawenda tego o niej na pewno nie wiesz!

Kilka dni temu postanowiłam, że opublokuję tutaj post o Lawendzie, ale zanim, to zrobię chciałabym Wam powiedzieć, co mnie do tego zainspirowało. Otóż, w czasie istnienia tego bloga jeszcze nie miałam okazji powiedzieć Wam o tym, że od kilku lat współpracuję z portalem: www.e-magnes.pl i www.plportal.pl, pełnię tam rolę administratora czyli dodaję na portale materiały napisane przez innych. Ostatnio wśród materiałów, które miałam dodać znalazłam "artykuł" na temat lawendy. Dlaczego słowo artykuł wzięłam w cudzysłów? Ponieważ w rzeczywistości cały tekst posiadał dwa piękne zdjęcia, które Wam tutaj pokażę i dosłownie trzy linijki tekstu, które mogłyby raczej służyć za zajawkę artykułu niż sam artykuł. Nie moją rolą jednak jest ocenianie zdolności zatrudnionych w redakcji dziennikarzy, więc skontaktowałam się z redaktorem naczlnym i wyłuszczyłam sprawę proponując, że napiszę jakiś w miarę rzetelny atykuł, dostałam pozwolenie, więc na tym zakończę wstęp i przejdę do sedna sprawy.

Lawenda to zimozielona krzewinka o wąskich srebrzystych listkach, które jak cały krzew są bardzo dekoracyjne. Jej kwiaty zebrane są w kłosy. Lawenda najczęściej kwitnie przez cztery miesiące roku od czrwca do października. Rośnie jako krzaczasta kępa a jej wysokość z reguły nie przekracza 50 cm.

Sadzenie lawendy
Aby lawenda dobrze nam wyrosła potrzebuje słonecznego miejsca i dobrze zdrenowanego terenu bogatego w wapń. Lawenda nie lubi mokrego gruntu i przeciągów, dlatego do uprawy warto wybierać odmiany mrozoodporne.

Warto też wiedzieć, że sadząc Lawendę pomagamy pszczołom, których sytuacja z roku na rok jest coraz trudniejsza.

Do czego można wykorzystać lawendę?
W Polsce jej rola najczęściej jest sprowadzana do roli ogrodowej dekoracji, jednak przygotowując ten tekst i zbierając informacje dowiedziałam się, że niektórzy samodzielnie robią z lawendy olejek, który ma właściwości zarówno kojące, uspokajające, jak i niekiedy pobudzające oraz mydło.
Na powyższej grafice znajdziecie przepis na olejek, przepis ten znajdziecie również na moim instagramie, natomiast przepis na mydło znajdziecie tutaj: www.baranowscy.eu.

Źródło: muratordom.pl
Lawenda tego o niej na pewno nie wiesz! Lawenda tego o niej na pewno nie wiesz! Reviewed by Tarot Marsylski on czerwca 10, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.