Symbolika czterolistnej koniczynki


Kiedy w ostatni piątek, który przypadł 13 dnia listopada, napisałam w swoich mediach społecznościowych, krótki post o tym, że zarówno czterolistna koniczyna, jak i czarny kot są narodowymi symbolami Irlandii, przyszedł mi do głowy pomysł na nowy post do działu Symbole, czyli właśnie o koniczynce.

Dlaczego czterolistna koniczyna jest uznawana za symbol szczęścia? Jak możemy przeczytać w Wikipedii, czterolistna koniczyna jest bardzo rzadką mutacją koniczyny białej. 

Symbol ten pochodzi z wierzeń celtyckich. Druidzi wierzyli, że kiedy ta roślina posiada cztery listki zamiast trzech, to chroni ich przed złem. Niektóre odłamy chrześcijaństwa natomiast wierzą, że gdy Adam i Ewa zostali przez Boga Jahwe wygnani z raju, Ewa była przyodziana tylko w liść czterolistnej koniczyny.

Tradycje ludowe zaś przypisują inny atrybut każdemu z listków:
  • Pierwszy liść - nadzieja
  • Drugi liść - wiara
  • Trzeci liść - miłość
  • Czwarty liść - szczęście
  • Piąty liść - pieniądze
Pozostałe listki, jeśli występują, nie mają znaczenia. Warto też wiedzieć, że według Księgi Rekordów Guinessa znaleziona koniczynka o największej liczbie listtków, miała ich aż 56.

Źródło: wszystkiesymbole.pl

Symbolika czterolistnej koniczynki Symbolika czterolistnej koniczynki Reviewed by Tarot Marsylski on listopada 16, 2020 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.