Święto bogini Inany

Dziś drugi dzień roku, który z powodów osobistych jest dla mnie bardzo trudny, ale to nie jest temat tego posta, tematem tego posta jest święto bogini Inany, która kulturoznawcom i historykom jest bardziej znana jako bogini Isztar, które przypada na dzisiejszy dzień. Bogini Inana wywodzi się z epoki i kultury Sumeru, a jej imię można tłumaczyć jako

Z głównych przekazów dotyczących tej bogini możemy się dowiedzieć, że była ona córką boga Ana i siostrą bogini Ereszkigal, która władała światem podziemnym zwanym Kur.Jej posłanką była bogini Ninszubur. O tej bogini warto też wiedzieć, że nie miała stałego partnera, męża, dlatego też jest uznawana za patronkę seksu. 

Prawdopodobnie w postaci Inany zsynkretyzowano niezależne boginie lokalne. Ja jako fanka książek Dana Browna i filmów, które powstały na ich podstawie zgadzam się z tym, że wizerunek Maryi Panny z Jezusem na ręku również był wzorowany właśnie na podstawie wizerunku Inany. Na początku filmu "Kod Da Vinci" główny bohater - Robert Langdon - pokazuje na wykładzie fragmenty reprodukcji różnych bóstw i nie jestem pewna, ale chyba właśnie Isztar lub Izyda są myleni z chrześcijańską Maryją. Poza tym Inana tak samo jak Maryja była przedstawiana z nimbem z gwiazd wokół głowy albo z gwiezdną tarczą, ponieważ uznawano ją za wojowniczkę. Posumowując myślę sobie, że to jedno z moich ulubionych bóstw.


Rytuał Inany

Ten rytuał wykonujemy w celu przeżycia namiętnej miłości. 

Co będzie nam potrzebne

  • kadzidło typu wenusjańskiego (zawierające róże lub mirt)
  • 7 zielonych świec
  • suszone pąki róż lub liście mirtu
  • siedmioramienna gwiazda z papieru (dla każdego uczestnika rytuału)
  • kielich (dla każdego uczestnika rytuału)
  • sok owocowy (najlepiej jabłkowy) lub czerwone wino
Teraz zapal wszystkie świece i kadzidło, a uczestnicy niech wezmą w ręce kielich, gwiazdę oraz garść pąków róży lub mirtowych liści. Potem otwórz krąg i wypowiedz:
Jest naszą wolą wezwać Astarte, boginię miłości.

Teraz wszyscy powtarzają za rytualistą:

Feth qichi Inana (Pożądamy Inana) Inana, Inana, Inana, Inana, Inana, Inana, Inana. Feth qichi Inana.

Uczestnicy trzymają swoje gwiazdy w rękach z suszonymi liśćmi na wierzchu. Teraz kolejno wypowiadamy:


Przewodniczący: Inana, bogini piękna i miłości.
Wszyscy: Feth qichi Inana
Uczestnicy: Inana, Królowo Niebios!
Wszyscy: Feth fouija lyt Inana (Kochamy Cię, Inana)
Uczestnicy: Inana, pani Wieczornej Gwiazdy
Wszyscy: Gesizal cho tajeed bygud (Pani Wieczornej Gwiazdy)
Uczestnicy: Inana przybądź do nas! Inana obdarz nas swoją pięknością! Inana daj nam swoją moc przyciągania! Inana bądź z nami teraz i zawsze!
Wszyscy: Feth lohixos lyt Inana (Wzywamy Cię Inana)

Uczestnicy zamykają oczy i trzymając gwiazdy i zioła, oddychają szybko, wyobrażając sobie pojawiającą się przed nimi boginię Inana (pojawia się jako piękna kobieta w rydwanie zaprzężonym w dwa lwy. Gdy zostanie osiągnięta gnoza przewodniczący krzyczy:
Xiqual Inana.
Potem wszycy powtarzają to zdanie. Przewodniczący napełnia winem lub soiem kielichy. Potem wszyscy wychodzą na zewnątrz i wyciągają kielichy ku gwiaździstemu niebu wizualizują jak wpada do nich światło gwiazd. Teraz można wyszeptać do bogini osobistą prośbę i wypić zawartość kielicha.

Źródło: okulta.pl, Wikipedia
Święto bogini Inany Święto bogini Inany Reviewed by Tarot Marsylski on stycznia 02, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.