Selene - bogini księżyca


Dziś dzień Seleny - bogini księżyca. Dzień ten przypomniał mi o tym, że jedną z pierwszych rzeczy jakich się dowiedziałam na początku swojej drogi z ezoteryką i tarotem był fakt, że moją kartą urodzeniową według pewnej aplikacji o kartach tarota, jest karta słońca a mężczyzny, na którym w tamtym czasie mi zależało - karta księżyca, choć dowiedziałam się o tym, gdy już nie mieliśmy z sobą kontaktu. Wracając jednak do tematu Selene, to była ona córką Hyperiona i Thei razem ze swoim rodzeństwem - Eosem i Heliosem stała po stronie Zeusa i olimpijczyków, za co Zeus nie strącił jej do Tartaru. Według wierzeń starożytnych Greków przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie, zaprzężonym w dwa białe konie, które najbardziej jaśniały w czasie księżycowej pełni. Swą nocną podróż najczęściejzaczynała od wynurzenia się z fal oceanu na wschodzie, a kończyła zanurzając się w nie na zachodzie. Przypisywano jej wpływanie na stan zdrowia oraz praktyki magiczne. Selene pokochała śmiertelnika - Endymiona. Odwiedzała go w jednej z grót w Latmos, gdzie jako pasterz wypasał swoje owce. Z ich miłości narodziło się 50 córek. Imiona niektórych z nich to: Aukso, Karpo, Thallo, Ferusa, Euporje oraz Orthosje. Warto także wiedzieć, że Selene miała też kilkoro dzieci z Zeusem: Ersa, Pandeja, Nemea.

Kult Selene niestety, należał do rzadkości, ponieważ łączono go z kultem Artemidy, którą również uważano za boginię księżyca a w późniejszym czasie także z kultem Hekate. Tylko w kilku miejscach, głównie na Peloponezie oddawano jej boską cześć.

Ciekawostą także związaną z boginią Selene jest mit o tym jak na księżycu powstały kratery. Mit ten opowiada o tym, że gdy Tyfon wyrwał Zeusowi ścięgna i porzucił go w grocie, Selena wyruszyła mu na pomoc swoim srebrnym rydwanem, nie zabiła jednak syna Gai lecz zniszczyła swój piękny pojazd i dlatego księżyc ma kratery.

Zaklęcie
Bogini Księżyca Królowo Nocy
Strażniczko kobiecych tajemnic
Pani pływów
Ty, która ciągle się zmieniasz
A jednak jesteś stałością
Proszę, abyś prowadziła mnie
Swoją mądrością
Pomóż mi wzrastać
Wraz ze swoją wiedzą
I trzymaj mnie w swoich ramionach

Księżyc jest symbolem Matki
I czuwa nad nami dzień i noc
Jest przypływem który zmienia
Kobiece ciała
Zmienia kochanków pożądania
Matki mądrość jest wielka
I wszechwiedząca
Uczcijmy ją tego wieczoru
Zwróć na nas swe czujne oczy
Wielka Matko
Aż cykl raz jeszcze powróci
I poprowadzi nas aż do ostatniej 
Pełni Księżyca
W swojej miłości i świetle

Źródło: fandom.com, Joanna Wiśniewska

Selene - bogini księżyca Selene - bogini księżyca Reviewed by Tarot Marsylski on lutego 07, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.