Jare Gody czyli słowiański początek wiosny


Jutro zaczynamy obchodzić Jare Gody- kilkudniowy cykl obrzędowy w kulturze Słowian. Był to okres zwyczajów i obrzędów magicznych znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian. W tym czasie przygotowywano się do przepędzenia zimy i powitania wiosny. Pożegnanie zimy najczściej wiązało się z topieniem kukły, zwanej Marzanną. Obrzęd ten najczęściej odbywał się w pierwszy dzień wiosny (21 marca), który nie licząc roku przestępnego zawsze odbywa się w okolicy wiosennej równonocy. W tajemnicy Wam powiem, że ja należę do tego pokolenia, które topiło Marzannę w ramach zajęć szkolnych. 

Dalsza część przygotowań i magicznych działań miała dotyczyć powitania wiosny i trwać mogła nawet do pierwszej porównonocnej pełni Księżyca. Chcąc przyspieszyć przyjście wiosny i ciepłych dni na wzgórzach rozpalano ogniska. Młodzi w tym czasie wyruszali na łąki do lasu zbierać wierzbowe i leszczynowe witki, z których "budowali" wiechy mające na celu przepędzenia starego, zasiedziałego zła". Ogniska te palono ku czci boga Swarożyca.

Swarożyc to słowiański bóg ognia domowego i ofiarnego, czczony na Połabiu. Jego imię wskazuje na pochodzenie od Swaróg, co dało początek przypuszczeniom, że jest synem Swaroga, a tym samym podstawy do utożsamiania go z Dadźbogiem. Aleksander Bruckner i Henryk Łowmiański uważali, że Swaróg i Swarożyc, to w zasadzie jeden i ten sam bóg, zaś imię Swarożyc to po prostu zdrobnienie. Kult Swarożyca był rozpowszechniony pośród wszystkich Słowian.

Robiono także typowe dla tej pory roku wiosenne porządki. Całe gospodarstwo obchodzono i okadzano ziołami każdy jego zakątek, piczono także placki zwane wiosennymi kołaczami. 

Kolejnym sposobem na uczczenie Jarych Godów w domu było namalowanie na domu lub zrobienie w drewnie symbolu Kołowrotu, który pochodzi od tej znienawidzonej przez wszystkich Swastyki.

Kołowrót to jedna z najpopularniejszych odmian słowiańskiej swastyki. Gdyby nie to, że naziści uczynili ją symbolem swoich zbrodni wojennych, po dzień dzisiejszy byłaby jednym z najbardziej pozytywnych symboli na świecie. Hindusi, buddyści i dżinniści mają w zwyczaju traktować swastykę jako święty znak. Podobne podejście do tego symbolu mieli pradawni Słowianie. Svastika znaczyło w sanskrycie "źródło", np. źródło szczęścia. W krajach słowiańskich była także nazywana Swargą od imienia wyżej wspomnianego boga Swaroga. Skojarzenie z tym bogiem nie jest przypadkowe, ponieważ swastyka symbolizuje po prostu kult słońca i jest symbolem solarnym. Prawoskrętna swastyka naśladuje kształtem ramion ruch Słońca. Taki talizman mógł być symbolem bogiń i płodności, natomiast lewoskrętne swastyki były mniej popularne i zarezerwowane dla ludzi zajmujących się magią i czarami. Zazwyczaj swastyka była rodzajem równoramiennego krzyża z ramionami zgiętymi pod kątem prostym. Czasem jedna kształt swastyki był modyfikowany i przykładem takiej midyfikacji jest właśnie powyższy słowiański kołowrót, który namalowany na domu miał chronić go przed złymi demonami oraz negatywnymi skutkami pogody. 

Jednak najważniejszym obrządkiem podczas Jarych Godów jest malowanie jaj zwanymi kraszankami i obdarowywanie się nimi, ponieważ jajko jest symbolem płodności i nowego życia  Kościół Katolicki przejął ten zwyczaj w X wieku.

Kolory Kraszanek
  • brązowy (rudy) - łupiny cebuli
  • czarny - kora dębu lub olchy, łupiny orzecha włoskiego
  • żółtozłocisty - kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
  • niebieski - płatki kwiatu bławatka
  • fioletowy - płatki kwiatu ciemnej malwy
  • zielony - pędy młodego żyta lub listki barwinka 
  • różowy - sok z buraka
Źródło: Wikipedia, slawoslaw.pl, jestesmyslowianami.pl,potrawyregionalne.pl

Jare Gody czyli słowiański początek wiosny Jare Gody czyli słowiański początek wiosny Reviewed by Tarot Marsylski on marca 20, 2021 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.