Symbolika i magia czarnego kota


17 listopada obchodziliśmy Dzień Czarnego Kota, niestety, z róźnych względów nie udało mi się tego  posta opublikować wczoraj, więc postanowiłam zrobić to dzisiaj. W wielu krajach czarny kot jest uznawany za symbol pecha, dzieje się tak ponieważ czerń jest uznawana za kolor magii, choć w wielu kulturach magiczne rytuały wykonuje się w szatach koloru białego. W średniowieczu związku z tym, że czarnego kota uznawano za jeden z atrybutów czarownicy były one bestialsko zabijane i nie cieszyły się dobrą sławą. Wierzono także, że czarny kot przebiegający przez drogę został w tym celu zesłany tam przez diabła. Wiara, że czarny kot przebiegający przez drogę przynosi pecha najbardziej rozpowszechniła się w Indiach i Środkowej Europie, szczególnie w Rumunii. Jednak w innych częściach Europy oraz w Japonii uznaje się, że spotkanie na swej drodze czarnego kota to bardzo dobry omen. Warto teź wiedzieć, że w szkocji istnieje taki przesąd, że zabicie kota (jakiejkolwiek maści) jest równoznaczne ze ściągnięciem na siebie 17 lat nieszczęścia.W Ameryce natomiast czarny kot jest bardzo popularny i porządany, szczególnie w październiku, gdy zbliża się Halloween. Amerykański rząd, by zapewnić tym zwierzakom bezpieczeństwo i uchronić je przed makabrycznymi pomysłami ludzi związanymi z obchodami Halloween, zabronił w tym czasie adopcji tych kotów. Okultyści natomiast wierzą w to, że czarny kot świetnie się sprawdza jako tarcza przed negatywną energią innych ludzi. Kot wyczuwając negatywną energię nie transformuje jej, ale potrafi nie dopuścić jej do swojego właściciela. 

Ja sama jestem kociarą, choć rzadko używam takiego określenia, najczęściej mówię o sobie, że jestem kocią-mamą. Tak też traktuję swoje kotki. Kotka, którą widzicie na pierwszym zdjęciu, to roczna Nela, rozrabiaka jakich mało i moja radość. Na drugim zdjęciu Dania - kotka przywieziona z Ukrainy, która uwielbia się przytulać i której bardzo trudno niw kochać. To jak teraz wygląda moje życie i to jak je postrzegam sprawia, że ten pogląd o tym, że koty są dobrą tarczą przed złą energią jest mi bardzo bliski i się z nim zgadzam, choć żadna z moich kotek nie jest czarnej maści.

Bardzo podoba mi się mit pochodzący z mitologii nordyckiej, który opowiada o bogini miłości i płodności - Frei - której atrybutem jest powóz ciągnięty przez dwa koty. Ten mit bardzo skojarzył mi się z arkanem Rydwan z talii Koci Tarot Marsylski, z talii, którą kilka miesięcy temu dostałam od mojej koleżanki, dlatego też powyżej publikuję wizerunek tej karty.

Symbolika i magia czarnego kota Symbolika i magia czarnego kota Reviewed by Tarot Marsylski on listopada 18, 2022 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.